Montaż systemu NIKO KONDI STAL

System Niko Kondi Eko przeznaczony jest do odprowadzania spalin z kotłów kondenzacyjnych z zamkniętą komora spalania. Stosowany system doskonale sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym oraz wielorodzinnym.

Zestaw składa się z:

 • Pustaki keramzytowo-betonowe
 • płyta początkowa stalowa
 • kolano spalinowe
 • płyta czołowa
 • zestaw rur spalinowych z rozpierakami
 • płyta przykrywająca(zamykająca)
 • czerpnia powietrza z daszkiem

Każdy element stalowy jest stworzony z blachy kwasoodpornej.

 1. Budowę komina powinno rozpocząć się od wykonania fundamentu który w odpowiedni sposób musi być zaizolowany( papa lub folia PE)
 2. Pustaki keramzytowo betonowe należy łączyć za pomocą zapracy murarskiej bez dodatku wapna.(rys.1)
 3. Pierwszy element powinien być ustawiony z zachowaniem odpowiedniej dylatacji . Komin nie może być zespolony z konstrukcją budynku.
 4. Pierwszy pustak należy zalać betonem w celu stabilizacji.
 5. Przystępujemy do murowania kolejnych elementów keramzytowo betonowych.
 6. Dochodzimy do momentu kiedy powinniśmy skonsultować się z instalatorem urządzenia grzewczego. Jest to niezbędne w celu ustalenia  na jakiej wysokości będzie zamontowane kolano do stalowego przewodu spalinowego. W przypadku braku takiej informacji należy skonsultować się z naszym doradcą technicznym. 
 7. Po otrzymaniu informacji co do wysokości przyłącza, układamy na pustak płytę startową oraz wycinamy  odpowiedni otwór do zainstalowania tego elementu.(rys.2)
 8. Kolejnym etapem jest zainstalowanie kolana.(rys.3) lub (rys.4)
 9. Po zamontowaniu kolana spalinowego należy pamiętać o zainstalowaniu płyty czołowej używając do tego kołków montażowych.(rys.5)
 10. Murujemy kolejne pustaki jednocześnie instalując rury kwasoodporne. Należy pamiętać o regulowaniu "rozpieraków" celem ustabilizowania calego wkładu.(rys.6). Czynność jest powtarzalna do momentu osiągnięcia wymaganej długości komina.(rys.6)
 11. Montaż rury stalowej odbywa sie zawsze kielichem do góry. Dolna część powinno się posmarować płynem. W naszym systemie każde łączenie jest z uszczelką.
 12. Po wymurowaniu odpowiedniej liczby pustaków oraz zainstalowaniu wkładu stalowego, umiejscawiamy płytę zamykającą.(rys.7)
 13. Ostatnim elementem systemu kominowego jest zamontowanie czerpni powietrza z daszkiem.(rys.8)


Uwagi końcowe:

 • Jeśli używamy zaprawy murarskiej z wapnem wkład stalowy powinien być instalowany po okresie  dwóch tygodni od czasu postawienia komina. Wszelki kontakt wapna z elementami ze stali nierdzewnej powoduje jej trwałe uszkodzenie. 
 • komin powinien być postawiony zgodnie z naszą instrukcją oraz ze sztuką budowlaną.